*****

Jak wybierać wózek dla dziecka?

Wybór wózka dla dziecka to wyzwanie. Decyzja o zakupie wózka jest na tyle poważna, że na jego wybór nie tylko powinno się, ale i należy poświęcić więcej czasu. Nie wystarczy wybrać takiego pojazdu, który po prostu ładnie wygląda i jeździ - wózek musi być stabilny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. Zapewnią to funkcjonalności, które należy dobrać - oprócz względów bezpieczeństwa - odpowiednio do własnych przekonań i predyspozycji.

Czym się kierować przy zakupie wózka, oto lista z absolutnym minimum:

1. Rozmiar i ciężar wózka - należy dostosować nie tylko do wagi dziecka, pojemności bagażnika samochodowego, ale przede wszystkim do własnych możliwości. Często wózek musimy wnieść lub znieść z wysokiego piętra w bloku, włożyć do bagażnika samochodu czy przenieść z miejsca na miejsce, stąd tak ważne aby wózek był stosunkowo lekki (różnica w wadze wózka 9 kg a 14 kg jest naprawdę w takich chwilach wyczuwalna).

 

2. Stelaż wózka - nie powinien być zbyt ciężki i trudny do złożenia, a najlżejszy materiał to aluminium a najcięższa jest stal.

 

3. Pasy bezpieczeństwa dla dziecka - standardowo wyróżnia się trzy ich rodzaje: pasy jednopunktowe (obejmujące w talii), trzypunktowe (zabezpieczające dziecko w talii i między nogami) oraz pięciopunktowe, które dodatkowo podtrzymują dziecięce barki. Pasy te są niezbędnym elementem spacerówek i fotelików dziecięcych, które uniemożliwiają dziecku wychylenie bądź wypadnięcie.

 

4. Koła i hamulce - wybór kół jest bardzo ważnym aspektem przy doborze wózka. Musimy pamiętać, że koła duże, pompowane znakomicie sprawdzają się na miękkiej bądź nierównej nawierzchni, natomiast te małe i skrętne dobrze sprawdzają się w jeździe po ulicy czy chodniku, a przy tym nie są aż tak ciężkie jak pompowane. Rozstawienie kół nie może być zbyt duże, ponieważ szeroki wózek może nie zmieścić się w samochodzie, może utrudnić wejście do autobusu czy do sklepu. Najlepiej by było, gdyby hamulec znajdował się w tylnych kołach i blokował także ich skrętność, najlepiej blokujący oba koła jednocześnie.

 

Dobra rada: Można w bardzo prosty sposób sprawdzić, czy hamulce są sprawne. Na lekko pochyłym podłożu wózek z zaciągniętym hamulcem nie powinien ruszyć się z miejsca.

 

5. Amortyzator - zawieszenie wózka nie może być ani twarde, ani zbyt miękkie, by wózkiem nie trzęsło i - w przeciwnym wypadku - nie kołysało na boki.

 

6. Rączki i uchwyty - rączki wózka powinny być regulowane, dzięki temu wózek swobodnie prowadzić będą mogły osoby różnego wzrostu. Przydatnym udogodnieniem jest też rączka przekładana, dzięki której można odwrócić dziecko do siebie lub w stronę kierunku jazdy. Jeśli zaś chodzi o materiał to rączka powinna być wykonana z materiału, który nie reaguje na spore różnice temperatury (świetnie sprawdzają się skórzane lub wyściełane pianką).

 

7. Budka - najlepiej, by była głęboka, aby chroniła dziecko przed silnym wiatrem, a jednocześnie lekko i łatwo się odchylała, nie wydając przy tym żadnych dźwięków. W niektórych modelach są zamontowane dodatkowe siateczki wentylacyjne lub okienka – przypominają szyberdach i pozwalają na obserwowanie śpiącego malucha.

8. Tkanina – obecnie producenci proponują wózki z obiciami w każdym kolorze, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, by wybierać raczej te ciemniejsze. Ważne - materiał, z którego jest wykonany wózek powinien być łatwy do wyprania.

 

9. Dodatkowe akcesoria – przy zakupie można również zorientować się, czy wózek posiada takie akcesoria jak: kieszenie na drobiazgi, koszyk na zakupy, szelki i pokrowiec przeciwdeszczowy czy też uchwyt na napój, które są szczególnie przydatne latem.

 

10. Każdy dostępny wózek powinien posiadać atest -  potwierdzający, że jest wykonany z materiałów i mechanizmów przyjaznych dziecku i zabezpieczających dziecko przed urazami. Wózek powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Pamiętać należy również o tym, aby pojazd dla maluszka posiadał znak trójkąta z wpisaną w środku literą B, który informuje o tym, czy wózek jest bezpieczny.

*****

Kilka słów o bujaniu....

Bujanie to najlepsza stymulacja zmysłów, jaką możemy zapewnić maluchowi. Nie dość, że rozwija, uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga zbudować między rodzicem a dzieckiem niepowtarzalną więź. Czy znacie Państwo wszystkie powody, by jak najczęściej bujać, kołysać i huśtać swojego maluszka? Oto one:

1. Bujanie uspokaja i wycisza emocje - wszystko dzięki temu, że maluch spokojny ruch kołysania zna jeszcze z okresu prenatalnego.

2. Daje poczucie bezpieczeństwa - bo kołysany maluch przypomina sobie rzeczywistość z brzucha mamy, w którym było mu ciepło i dobrze.

3. Pobudza mózg do aktywności - badania naukowe dowodzą, że kołysanie pomaga w wytwarzaniu się połączeń między neuronami, co zwiększa potencjał intelektualny dziecka.

4. Wpływa na rozwój układu przedsionkowego - czyli część systemu nerwowego, odpowiedzialną za zmysł równowagi oraz koordynację ruchową, która to swój najintensywniejszy rozwój przechodzi w pierwszych dwóch latach życia dziecka.

5. Rozwija wyobraźnię przestrzenną - maluch zyskuje świadomość ruchu i swojego ciała, uczy się łączyć doświadczenia zmysłowe w spójny, całościowy obraz.

6. Wzmacnia mięśnie całego ciała - choćby mięśnie posturalne. Dlatego bujanie zaleca się dzieciom z obniżonym napięciem mięśniowym.

7. Wspomaga procesy koncentracji uwagi i uczenia się - ale także rozwój mowy i percepcji słuchowej. Badania pokazują też, że przyspiesza rozwój motoryczny dziecka – te bujane szybciej siadają, raczkują, czworakują, stawiają pierwsze kroki.

8. Pozwala rodzicom odpocząć - różne bujaki, hamaczki i huśtawki, w których można malucha posadzić i pobujać, dają rodzicom upragnioną chwilę wytchnienia.

9. Jest doskonałą zabawą - niezależnie od wieku.

10. Jest dla wszystkich - bo nie tylko dzieci lubią bujanie. Leżenie w hamaku to relaksująca aktywność nie tylko dla najmłodszych.

*****

Polska firma Bajo założona została w 1993 roku przez Wojciecha Bajor, architekta i scenografa. Fabryka produkuje zabawki drewniane z drzew liściastych, które wykonane są z wielką starannością, precyzją, szczegółowością. Bajo dokłada wszelkich starań, aby zaprojektować wielofunkcyjne zabawki. Zabawki Bajo wpływają na rozwój dziecka, wyobraźnię, myślenie przestrzenne, zdolności motoryczne, kreatywność, uczą myślenia analitycznego i abstrakcyjnego. Zachęcają do zabawy według własnych, nienarzucanych zasad. W każdej zabawce Bajo zostaje zachowany przynajmniej jeden, nawet bardzo mały, zupełnie naturalny element, po to aby dać szansę dziecku poczuć naturalne ciepło drewna.

Zabawki Bajo często używane są jako pomoce pedagogiczne w przedszkolach, znajdują zastosowanie do celów edukacyjnych i do rehabilitacji dzieci.

Zabawki Bajo spełniają wszystkie unijne i amerykańskie standardy i wymagania dla zabawek dotyczące bezpieczeństwa (dyrektywa 88/378/EWG i 93/68/EWG) w zakresie materiałów, produkcji i etykietowania. Bajo używa tylko najbezpieczniejszych, certyfikowanych, nietoksycznych farb opartych na naturalnych składnikach, które spełniają normy bezpieczeństwa UE (EN71) oraz normy amerykańskie.

 

*****

Maria Montessori

Maria Montessori była prekursorką nowoczesnej pedagogiki „przenikniętej duchem miłości, humanitaryzmu i tolerancji”, w której najważniejsze miejsce zajmuje dziecko, doświadczające przez cały czas podmiotowości i współpodmiotowości. Podstawową formą jest tu zabawa i indywidualne zdobywanie doświadczeń przez dziecko. Pozwala na zorganizowanie przejścia od zabaw dziecięcych do elementów pracy. Opiera się na tym, co interesuje dziecko, pobudza jego ciekawość, sprzyja jego uniesieniom i sprawia mu satysfakcję, a tym samym prowadzi do sukcesu.

Montessori opracowała dla rodziców listę 18 przykazań, które w swojej prostocie zawierają wielką mądrość:

1. Dzieci uczą się wszystkiego, co dzieje się w ich otoczeniu.
2. Jeśli często krytykujesz dziecko, ono nauczy się oceniania innych.
3. Jeśli regularnie chwalisz dziecko, ono nauczy się doceniania.
4. Jeśli dziecku okazuje się wrogość, ono nauczy się walczyć.
5. Jeśli jest się uczciwym wobec dziecka, ono też będzie uczciwe.
6. Jeśli dziecko jest często wyśmiewane, stanie się osobą nieśmiałą.
7. Jeśli dziecko rozwija się w poczuciu bezpieczeństwa, nauczy się ufać innym.
8. Jeśli dziecko jest często oczerniane, rozwinie się w nim niezdrowe poczucie winy.
9. Jeśli pomysły dziecka są regularnie akceptowane, ono nauczy się czuć dobrze samo ze sobą.
10. Jeśli jest się przychylnym dziecku, ono nauczy się cierpliwości.
11. Jeśli dziecko jest wspierane w tym co robi, nabierze pewności siebie.
12. Jeśli dziecko żyje w przyjaznym środowisku i czuje się potrzebne, nauczy się znajdować miłość.
13. Nie mów źle o swoim dziecku, ani wtedy, gdy jest blisko, ani wtedy gdy nie ma go w pobliżu.
14. Koncentruj się na rozwoju tego, co dobre w twoim dziecku, tak, aby na to co gorsze nie starczyło już miejsca.
15. Słuchaj zawsze tego co ma do powiedzenia twoje dziecko, a gdy zbliży się do ciebie, by o coś zapytać lub coś skomentować, zawsze odpowiadaj.
16. Szanuj swoje dziecko nawet wtedy, gdy popełnia błędy. Naprawi je zaraz albo nieco później.
17. Bądź gotów pomóc dziecku, gdy czegoś poszukuje. Ale bądź również skłonny usunąć się w cień, gdy samo znalazło to czego szukało.
18. Gdy zwracasz się do swojego dziecka, rób to zawsze w najlepszy z możliwych sposobów. Daj jemu to co w tobie najlepsze.

 

*****

Zabawki Ekologiczne

Ekologiczne zabawki oferowane przez nasz sklep są najczęściej wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, wełna, bawełna. Bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka, posiadają znak CE. Wśród oferowanych zabawek ekologicznych znajdziecie Państwo liczne nietuzinkowe przedmioty, które ucieszą każde dziecko: drewniane pętle manualne, sortery, tory samochodowe, kolejki, kultowe instrumenty muzyczne a nawet tabliczkę mnożenia. Wszystko najlepszych marek: Goki, Small Foot, Sevi i Gollnest & Kiesel KG. Większość z nich to znane firmy z ugruntowaną pozycją na całym świecie, dla których dbanie o środowisko i sprawiedliwy handel jest kwestią bardzo ważną. Oryginalne i piękne, często eksluzywne zabawki na pewno zachwycą niejednego eko dzieciaka, a przy tym rozwiną umiejętności w wielu zakresach zarówno podczas zabawy indywidualnej jak i w gronie rodzinnym.

Dlaczego zabawki drewniane? Jest wiele powodów. Drewno ma swoją tradycję i pewnie wielu z nas pamięta swoją ulubioną drewnianą zabawkę z dzieciństwa. Dzięki solidnemu wykonaniu nasze zabawki będą służyły dziecku przez bardzo długi czas. Drewno po odpowiedniej obróbce jest materiałem miłym w dotyku i ciepłym. Pięknie wykończone i pomalowane w niczym nie ustępuje innym materiałom. Ma za to jedną znaczącą przewagę. Jest materiałem ekologicznym, który ulegnie biodegradacji. W naszej opinii jest to bardzo istotna cecha. Zapraszmy do zapoznania się z ofertą, którą planujemy ciągle poszerzać.

„Małe co nieco” o zabawkach

Określenie idealnej zabawki powinno zamykać się w słowach - nauka przez zabawę.

Dzieci mają nieograniczone pokłady wyobraźni, wystarczy ją tylko odpowiednio stymulować, by mogła się swobodnie rozwijać. Badania dowodzą, że stymulacja zmysłów: wzorku, słuchu, dotyku, węchu, smaku wspiera prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka.

Dla rodziców kluczowym zadaniem jest znalezienie zabawek, które będą dostosowane do tempa rozwoju dziecka. Zachęcenie malucha do uczenia się nowych rzeczy pomoże wykształcić pozytywne nastawienie do nauki na przyszłość poprzez kojarzenie radosnej zabawy z nauką. Zabawki powinny pomagać dzieciom w szeroko rozumianym rozwoju i wspierać nabywanie różnych umiejętności. Chodzi nam tu o rozwój umiejętności fizycznych, społecznych, językowych, poznawczych oraz kreatywnych, związanych np. z rozwijaniem wyobraźni. Wiele zabawek jest projektowanych w taki sposób, aby pomóc dziecku rozwinąć wszystkie wymienione umiejętności w harmonijny, zintegrowany sposób, inne z kolei koncentrują się tylko na jednym lub na wybranych aspektach rozwoju.

Dobra zabawka powinna:

- być bezpieczna i trwała, solidnie wykonana

- być zabawna

- być interesująca dla dziecka

- stymulować kreatywność i wyobraźnię

- zachęcać do dociekliwości i zaradności

- być narzędziem edukacyjnym

- stawiać dziecku wyzwania, ale nie powodować frustracji

- zachęcać do powtarzania i wielokrotnego ponawiania zabawy

- angażować dziecko, zachęcać do interakcji

- odpowiadać na potrzeby rozwojowe dziecka związane z jego rozwijającymi się umiejętnościami.

 

ZABAWKI A WIEK

Zabawki od noworodka do pierwszego roku życia

Powszechnie wiadome jest, że dziecko w pierwszych miesiącach życia nie będzie bawiło się klockami lub pluszakami. Na tym etapie rozwoju dziecko głównie je i śpi. Zdarza się jednak, że płacze po prostu z nudów. Idąc tym tropem spróbujemy pochylić się nad tematem dostosowania zabawek do wieku dziecka.

1. Karuzela to dość popularna zabawka zaczepiana nad łóżeczkiem dziecka.  Noworodki uczą się dopiero koncentrować wzrok na poszczególnych przedmiotach. Karuzela może im w tym pomóc. Kupując karuzelę, dobrze jest wybrać taką, która będzie wielofunkcyjna, tzn. będzie grała i świeciła, dzięki czemu będzie mogła służyć jako lampka nocna lub pozytywka. Pozytywka łagodnie wyciszy malucha i ułatwi mu zasypianie. Dziecko z czasem zacznie szukać źródła dźwięku – będzie odwracało główkę w kierunku, z którego płynie melodia.

2. Grzechotka zajmuje pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych zabawek dla dzieci. Jest ona bezpieczna dla malucha, nie posiada małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć. Grzechotka powinna mieć uchwyt o małej objętości, tak by maleńkie paluszki mogły się na nim bez problemu zacisnąć.

3. Gryzak dla niemowląt również nie powinien być zbyt gruby, gdyż maluszek będzie miał problem z włożeniem go do buzi. Kupując pierwszy gryzaczek lepiej wybrać cieńszy. Na rynku dostępna jest cała gama gryzaczków. Oprócz tradycyjnych, gumowych wersji dostępne są także gryzaczki połączone z grzechotką lub maskotką.

4. Centra zabaw z tarczami do kręcenia i guzikami do wciskania są w wieku sześciu miesięcy idealnymi zabawkami. Wtedy to maleństwo nabywa umiejętności manualnych, których uwieńczeniem jest nowy etap rozwoju, wyznaczony przez umiejętność zręcznego posługiwania się paluszkami. Dzieci przechodzą od chwytania całą dłonią do trzymania małych przedmiotów pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym i wraz z rozwojem tej umiejętności uczą się odkrywać głębię i trzeci wymiar przestrzeni.

5. Mata edukacyjna może towarzyszyć maluchowi już od trzeciego miesiąca życia. Kładąc dziecko na matę, można mieć je zawsze na oku. Dziecko z pewnością szybko nie znudzi się zabawką. Jeżeli położymy malucha na brzuszku, wówczas będzie mógł rączkami badać fakturę zabawki, nauczy się uruchamiać pozytywkę, zacznie bawić się szeleszczącymi elementami, będzie przeglądać się w lusterku. Z czasem nauczy się przekręcać, będzie podejmować pierwsze próby raczkowania, zacznie odkrywać coraz to nowe elementy na macie, pozna ich zastosowanie i funkcje. Mata edukacyjna to skarbnica fantastycznych ciekawostek.

Zabawki dla dwulatka

Rozwój dwulatka jest bardzo szybki. Dziecko w tym okresie jest chłonne wiedzy i ciekawe świata.

1. Na tym etapie rozwoju Idealne będą klocki, z których można zbudować wieże, piankowe puzzle, sześciany z otworami, sortery, pojemniki do zapełniania i opróżniania, tablice z ruszającymi się elementami.

2. Dziecko dwuletnie jest aktywne ruchowo. Maluch na pewno ucieszy się z konika na biegunach lub innego bujaka, dużych zabawek na kółkach, piłek w różnych rozmiarach. Zainteresują je pluszowe zwierzęta, lalki i domki dla lalek, samochodziki, samoloty, książki z obrazkami, zabawki imitujące sprzęty RTV i AGD.

3. Dzieci dwuletnie zaczynają wcielać się w różne postaci. Wiele frajdy dostarczą im zabawki, które kojarzą się z życiem dorosłych: wózki dla lalek, łóżeczka, sprzęty kuchenne, podstawowe akcesoria do domu, wozy strażackie, radiowozy policyjne, ciężarówki, sprzęty stolarskie, kasy fiskalne itd.

4. Na rozwój intelektualny dziecka korzystnie wpłyną instrumenty i magnetofony z melodyjkami.

Gry i zabawki edukacyjne dla przedszkolaków

1. Na tym etapie rozwoju również z całą śmiałością wymienić możemy klocki. Stymulują one rozwój dziecka na kilku płaszczyznach: rozwijają wyobraźnię, zdolności manualne, poprawiają koordynację wzrokową oraz zdolność koncentracji. W wieku przedszkolnym przydają się w nauce liczenia, rozpoznawania kształtów i kolorów. Klocki to zabawka, która służy przez lata i ma szansę przetrwać pokolenia. Klocki są znakomitym pretekstem do nauki przez zabawę.

2. Zabawki, które zachęcają do naśladowania i odtwarzania ról pomagają dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym świecie, dostosowując doświadczenia do poziomu rozwoju dziecka i pozwalając mu poznać nowe role, będą wspierały naukę poprzez naśladowanie.

3. Zabawki do ustawiania i układania pomagają rozwijać koncentrację i umiejętność rozwiązywania problemów. Będą one potrzebne nie tylko w szkole, ale także w całym dorosłym życiu.

4. Zabawa piłkami i piłeczkami każdej wielkości pomaga dzieciom ćwiczyć koordynację. Zabawy piłką są doskonałą okazją do nawiązania więzi i nabycia umiejętności społecznych. Uczą wygrywania i przegrywania oraz czekania na swoją kolej.

5. Powszechnie wiadomo, że maluchy powinny mieć swobodny dostęp do możliwie jak największego wyboru książek. Nawet jeśli tylko udają, że czytają, ćwiczą swoją wyobraźnię i oswajają się z książką, przygotowując grunt do przyszłej nauki czytania.

6. Dzieci uwielbiają śpiewać i tańczyć przy muzyce oraz włączać i wyłączać muzykę. Szczególnie zalecane są piosenki, które zachęcają je do działania, np. skakania, pokazywania itp. – taka zabawa wspiera rozwój koordynacji, stymuluje pamięć i pomaga rozwijać umiejętności społeczne.

Muzyka ogólnie rzecz biorąc wywołuje w człowieku wiele emocji, potrafi zachwycać, rozśmieszać, a nawet wzruszać. Dzięki muzyce możemy zmienić nastrój, zbudować atmosferę, wywołać konkretne uczucia. Czasem można wykorzystać ją jako tło do opowiadania historii. Słuchanie muzyki ma także pozytywny wpływ na rozwój dziecka i stymuluje jego zmysły. Słuchanie muzyki klasycznej już od pierwszych dni życia maluszka może pomóc mu w rozbudzeniu i rozwijaniu umiejętności, z których później będzie mogło korzystać przez całe życie, np. zdolności matematycznych i orientacji przestrzennej.
 

Kształtowanie potrzeby kontaktu z muzyką to wielki prezent dla dziecka, który nie tylko rozwija, ale także wzbogaca jego życie wewnętrzne!

Najczęściej szukane

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka cookies

Zamknij